Wednesday, 3 September 2014

Celtic Music Festival "Zamek"

Jak pewnie zauważycie na tym blogu mam wielką słabość do Irlandii i wszystkiego, co z nią związane. Przez lata trenowałam taniec irlandzki, ale z powodu wypadku byłam zmuszona przestać. W tym roku pojawiła się okazja, żeby do niego wrócić, więc mam nadzieję że wszystko się uda :)  

As you’ll probably notice on this blog, I really love Ireland and everything related to it. I used to train Irish dancing for a couple of years but I had to stop because of an accident. This year I decided that I might come back to it and I hope it’ll really happen :)
Razem z Dorotą wybrałyśmy się na XII Festiwal celtycki „Zamek”. Jest to festiwal, który łączy w sobie taniec, śpiew i muzykę, głównie irlandzką i bretońską, ale nie tylko.  Poza tym, podczas szalonych trzech dni spędzonych w Będzinie można wziąć udział w ciekawych warsztatach (na przykład tańca szkockiego) i spędzić czas z naprawdę ciekawymi ludźmi z całego kraju.

With Dorota, we went to the 12th Celtic Festival ‘Zamek’. It’s a festival which combines dance and music, mainly (but not only) Irish and Breton. Apart from that, it offers a possibility to participate in interesting workshops (of Scottish dance for instance) and to spend some time with really interesting people from all over the country. 

credits to the owner of the picture: source

W tym roku, poza jak zwykle świetnymi występami zespołu Beltaine (http://www.beltaine.pl/) i Glendalough (http://www.glendalough.pl/), naszą szczególną uwagę przykuła szkocka celtycko-rockowa grupa Bags of Rock (nie byłyśmy niestety na ich koncercie, ale cały Będzin, łącznie z panią w Żabce, strasznie się nim  zachwycał), a także bracia Guichen, niesamowity duet pochodzący z Bretonii. Na początku nie byłyśmy przekonane do połączenia jedynie gitary i akordeonu (sic!), ale już po pierwszym kawałku szczęki nam opadły z wrażenia. Jedynym minusem była pogoda, która jak zawsze zawiodła: lało i było zimno, ale po tych wszystkich edycjach można się do tego przyzwyczaić ;)

This year, apart from the always awesome shows of Beltaine (http://www.beltaine.pl/ ) and Glendalough (http://www.glendalough.pl/ ),  the group Bags of Rock and brothers Guichen caught our attention. The first one is a celtic-rock band from Scotland (unfortunately we didn’t make it to their gig but all the town, including one shop assistant was amazed by it) and the second  is the incredible duo from Brittany. In the beginning, we weren’t convinced of the combination of only two instruments, namely a guitar and an accordion (sic!) but after listening to the first piece our jaws dropped. The only problem was the weather which let us down just like every year: it was cold and it rained but after all these editions of the festival one can get used to it ;)


Wiem, że Irlandia, i Będzin, i dziwaczny taniec i muzyka, której nie puszczają z reguły w radiu mogą brzmieć mało zachęcająco, ale jeśli będziecie mieć okazję wybrać się do Będzina w przyszłym roku, to skorzystajcie z niej, bo naprawdę warto. :)

I know that Ireland, Będzin a strange dance and music which they hardly ever play on the radio can sound a bit discouraging but if you have a chance to go and see it next year, we highly recommend you to do so cause it’s definitely worth it. :)


Xo Xo, AnnaNo comments:

Post a Comment